سئو چیست

معرفی و کاربرد سئو

بهینه سازی سایت برای موتور جستجو (Search Engine Optimization) که به اختصار سئو (SEO) نامیده می شود به معنای فرآیند بهبود سایت شما برای افزایش بازدید می باشد. زمانی که کاربران به دنبال محصولات یا خدمات مرتبط با کسب و کار شما در گوگل، بینگ و سایر موتورهای جستجو می گردند، هرچه صفحات شما در نتایج جستجو بهینه و قوی تر باشد و سئو و اصول سئو (SEO) رعایت شده باشد، احتمال بیشتری برای جلب توجه و جذب مشتریان به کسب و کار و محصولات خود خواهید داشت.

سئو طراحی سایت

تفاوت اصلی بین سئو و تبلیغات پولی در این است که سئو شامل رتبه‌بندی اصلی و سازمانی است. به این معنا که برای حضور در آن فضا پولی پرداخت نمی‌کنید. رعایت سئو و اصول سئو موجب بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو به معنای برداشتن یک قطعه از محتوای آنلاین و بهینه‌سازی آن است.

سئو طراحی سایت

ربات سئو چگونه کار می کند

بهینه سازی کلمات کلیدی سایت

موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ از ربات ها و الگوریتم های گوگل برای وب گردی، رفتن از سایتی به سایت دیگر، جمع آوری اطلاعات مربوط به آن صفحات و قرار دادن آنها در فهرست استفاده می کنند. اگر فهرست را مانند یک کتابخانه وسیع در نظر بگیرید که در آن یک کتابدار می تواند یک کتاب (یا یک صفحه وب)  را دقیقاً همان لحظه که به دنبال آن هستید، برای کمک به شما پیدا کند، موتورهای جستجو نیز همانند کتابدار عمل می کنند.

سپس، الگوریتم‌ها با در نظر گرفتن صدها عامل یا سیگنال رتبه‌بندی، صفحات موجود در فهرست را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا تعیین کنند که صفحات باید به صورت مرتب در نتایج جستجو به درخواست کاربر نمایش داده شوند. در مقایسه کتابخانه با موتور جستجو، باید گفت که کتابدار اینترنت تک تک کتاب های موجود در کتابخانه (صفحات وب) را خوانده است و می‌تواند به شما بگوید که دقیقاً کدام یک پاسخ سؤالات شما را خواهد داشت.

موتور جستجوی شرکت گوگل
موتور جستجوی شرکت بینگ

ربات های سئو (SEO) اینگونه کار می کنند که عوامل جستجو دقیقاً تخمین می‌زنند که یک وب‌سایت یا صفحه وب تا چه حد می‌تواند آنچه را که کاربر جستجو می‌کند به او نمایش دهد. 

برخلاف تبلیغات جستجوی پولی ، نمی‌توانید برای به دست آوردن رتبه‌بندی اصولی بالاتر به موتورهای جستجو پولی بپردازید، به این معنی که طراحان سایت و کارشناسان سئو باید خودشان روی سایت و رتبه آن کار کنند و آن را بهبود ببخشند.اینجاست که سئو وارد عمل شده و نقش آن پررنگ تر می شود.

جدول تناوبی سئو، عوامل آن را در شش دسته اصلی و وزن هر کدام بر اساس اهمیت کلی آن برای سئو سازماندهی می کند. به عنوان مثال، کیفیت محتوا و استفاده از کلمات کلیدی از عوامل مهم بهینه سازی محتوا هستند و قابلیت خزیدن و سرعت از عوامل مهم معماری سایت هستند.

جدول تناوبی سئو که به تازگی به روز شده است، شامل لیستی از سمومی است که از شیوه های بهینه سئو می کاهد. این ترفندها برای تضمین رتبه بالا در زمانی که روش‌های موتورها بسیار کمتر پیچیده بود، کافی بود. در حال حاضر ممکن است این روش ها برای مدت کوتاهی اکنون کار کنند آن هم تا زمانی که شما گرفتار شوید.

اصول سئو

1. شناسایی و ادغام کلمات کلیدی

شناسایی و ادغام کلمات کلیدی به معنی پیدا کردن کلمات کلیدی و استفاده صحیح و ادغام آنها در کل متن می باشد که دو جزء حیاتی سئو هستند. هنگامی که کاربران جستجو می کنند، از کلمات کلیدی برای یافتن اطلاعات مرتبط در مورد موضوعی که به دنبال آن هستند استفاده می کنند. اگر می خواهید این سرنخ ها کسب و کار شما را پیدا کنند، باید از کلمات کلیدی مناسب برای پیدا شدن سایت شما در جستجوی کاربران استفاده کنید.

شناسایی کلمات کلیدی

شناسایی  کلمات کلیدی به طور مستقیم برای با رتبه بندی نتایج جستجوی مرتبط است. یعنی استفاده از کلمات کلیدی مناسب می تواند رتبه سایت شما را به شکل چشمگیری بهبود ببخشد.

ابزارهای مختلفی برای  شناسایی کلمات کلیدی وجود دارند که BuzzSumo یا Keyword Tool دو نمونه از آنها هستند که می توانید برای تحقیق کلمات کلیدی مناسب از آنها استفاده کنید. ابزارهای شناسایی و تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می کنند تا مناسب ترین عبارات را برای سایت خود پیدا کنید.

هنگام بررسی کلمات کلیدی و ادغام آنها در متن خود، بهتر است از کلمات کلیدی طولانی تری استفاده کنید. کلمات کلیدی طولانی یا Long tail شامل سه یا چند کلمه هستند.یعنی بجای استفاده از یک کلمه به عنوان کلمه کلیدی، بهتر است از سه کلمه استفاده شود. مثلا بجای استفاده از کلمه سئو به عنوان کلمه کلیدی در وب سایت خود، بهتر است شناسایی اصول سئو یا کاربرد سئو در رتبه بندی سایت را مورد استفاده قرار دهید.

این کلمات کلیدی برای جستجوی سایت شما بهتر از کلمات کلیدی کوتاه هستند که فقط شامل یک یا دو کلمه هستند. کلمات کلیدی کوتاه هدف جستجوی خاصی ندارند.یعنی کمتر مورد جستجو توسط کاربران قرار می گیرند.

ادغام کلمات کلیدی

پس از شناسایی و تحقیق کلمات کلیدی و انتخاب آنها، باید در متون سایت خود این کلمات را به شکل مناسب پخش یا به اصلاح ادغام کنید. ادغام کلمات کلیدی بخش مهمی از سئو است و در رتبه بندی سایت تاثیر بسزایی دارد و می تواند سبب ارتقای جایگاه سایت شما شود.

هنگامی که کلمات کلیدی را ادغام می کنید، از آنها در جای مناسب و به تعداد صحیح استفاده کنید. اگر بیش از حد از کلمات کلیدی در صفحه خود استفاده کنید، منجر به پرشدن کلمات کلیدی می شود . گوگل پر شدن کلمات کلیدی را به عنوان یک نمره منفی می بیند. بنابراین اگر صفحه خود را با کلمات کلیدی بیش از حد پر کنید، ممکن است موجب پایین آمدن رتبه و جایگاه سایت شود. 

با ادغام کلمات کلیدی، به سایت خود کمک می کنید بیشتر در نتایج جستجوی مرتبط ظاهر شود. این یکی از بهترین شیوه های سئو برای داشتن یک روش موثر است که کسب و کار شما را رشد می دهد.

2.  تمرکز روی تجربه کاربری

منظور از تجربه کاربری این است که شما به عنوان طراح سایت بدانید که کاربر در سایت شما به دنبال چه میگردد و چه مطلبی برای او مفید و کاربردی است.

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذار سئو، بهبود تجربه کاربری است. تجربه کاربری نقش اساسی در سئو دارد. هر زمان که شخصی از وب سایت شما بازدید می کند، می خواهد تجربه جدیدی داشته باشد و از محتوای سایت شما استفاده کند. پس باید از مطالبی استفاده کنید که برای کاربر جذاب و مفید باشد.

گوگل هنگام رتبه بندی سایت شما، تجربه کاربری را در نظر می گیرد. اگر مردم از وب‌سایت شما لذت می‌برند و محتوای سایت برایشان جالب و کاربردی باشد، پس برای مدت طولانی‌تری در آن باقی می‌مانند زمان بیشتری برای بازدید از سایت صرف می کنند. زمان صرف شده برای بازدید از صفحه، زمان اقامت نامیده می‌شود. وقتی که زمان اقامت سایت شما زیاد است، گوگل این را به عنوان یک سیگنال مثبت می بیند که صفحه شما به درخواست جستجوی کاربر مرتبط است و مطالب مفیدی از نظر کاربر در صفحه شما وجود دارد.

با استفاده از چند روش می توانید تجربه کاربری در سایت خود را بهبود بخشید:

بهبود سرعت صفحه

سرعت صفحه نقش اساسی در تجربه مخاطبان شما در سایت دارد. مخاطبان شما نمی خواهند برای دریافت اطلاعات منتظر بمانند تا صفحه شما بارگذاری شود و زمان خود را صرف آن کنند.

اگر بارگذاری بیش از حد طول بکشد، مخاطب سایت شما را ترک می کند و از سایت رقبا بازدید می کند . هشتاد و سه درصد از کاربران انتظار دارند وب سایت شما در کمتر از سه ثانیه بارگذاری شود. اگر سایت شما به اندازه کافی سریع بارگذاری نشود، در خطر از دست دادن ترافیک ارزشمند و مشتریان و بازدیدکنندگان برای کسب و کار خود هستید.

 با استفاده از سایت Google PageSpeed ​​Insights می توانید ببینید چقدر طول می کشد تا سایت شما بارگذاری شود. این ابزار معیارهایی را برای زمان بارگذاری سایت شما ارائه می دهد.

همچنین ابزار Google PageSpeed ​​Insights راه کارهایی  را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید در سایت خود برای بهبود زمان بارگذاری و افزایش سرعت از آن استفاده کنید.

استفاده از منوی ساده

منوی ساده و در دسترس از عوامل ضروری در وب سایت است. وقتی کاربران وارد سایت شما می شوند، می خواهند اطلاعات مرتبط را به سرعت پیدا کنند. اگر منوی شما به هم ریخته باشد یا به راحتی نتوان از آن استفاده کرد، می تواند منجر به تجربه کاربری بد شده و سبب از دست دادن کاربران و مخاطبان سایت شما می شود.

هنگامی که سایت خود را طراحی می کنید، باید از عناوین و دسته بندی مرتب و در دسترس و قابل مشاهده  استفاده کنید. این عناوین گسترده به شما کمک می‌کنند تا با ارائه برگه‌های کمتر، محتوای خود را مرتب‌تر نگه دارید.

اصول سئو-seo

در زیر این عناوین گسترده، می‌توانید زیرمجموعه‌های دیگری ایجاد کنید که به هدایت مخاطبانتان به اطلاعات خاص‌تر و مهمتر در سایر صفحات وب سایت کمک می‌کند.

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک شرکت خدمات تهویه مطبوع هستید. می خواهید خدمات تعمیر  خود را برای مشتریان به راحتی عرضه کنید.

برای اینکه کار را برای کاربران و مشتریان خود آسان کنید، می توانید با ایجاد یک دسته بندی گسترده “خدمات” شروع کنید. اگر مردم به دنبال خدمات هستند، بلافاصله به آن تب می روند.

در برگه خدمات، می‌توانید انواع مختلف خدماتی را که ارائه می‌دهید تقسیم کنید. ممکن است بخواهید تمام خدمات خود را بر اساس گرمایش و تهویه مطبوع دسته بندی کنید. در زیر قسمت تهویه مطبوع، خدمات تعمیر تهویه مطبوع خود را قرار دهید.

مسیر ناوبری به شکل زیر است:

خدمات – خدمات تهویه مطبوع – تعمیر تهویه مطبوع

این مسیر برای مخاطبان شما ساده و آسان است تا به خدمات تعمیر تهویه مطبوع برسند.

استفاده از تصاویر مرتبط

تصاویر بخش مهمی از زیبایی سایت شما هستند. وقتی مخاطبان از وب سایت شما بازدید می کنند و دیواری از متن ببینند، علاقه خود را برای دیدن سایر مطالب و صفحات سایت از دست خواهند داد. دیدن صفحه ای که دارای گرافیک و تصاویر مناسب و باکیفیت می باشد، بسیار جذاب تر است.

شما می توانید انواع مختلفی از تصاویر را در سایت خود قرار دهید و همچنین می توانید از فیلم و اینفوگرافیک نیز استفاده کنید. این تصاویر، باعث جذب کاربران می شود و می تواند مخاطبان را در سایت نگه داشته و آنها را به دیدن سایر صفحات ترغیب کند.

 تصاویر و ویژوال‌ها همچنین می‌توانند به مخاطبان شما کمک کنند تا اطلاعات مهم و ضروری را که ممکن است هنگام پیمایش در صفحات شما از دست بدهند، ارائه دهند. به همین دلیل جلوه‌های دیداری، مرور محتوای شما را برای کاربران بسیار آسان می‌کند، که یک مزیت بزرگ برای بیشتر دیده شدن صفحات شما است.

seo-اصول سئو

 3.تگ های عنوان را بهینه کنید

برچسب های عنوان یکی از اجزای مهم سئو هستند. وقتی کاربران از طریق گوگل جستجو می کنند، برچسب عنوان شما را در نتایج جستجو می بینند و در واقع، این اولین چیزی است که مخاطبان شما هنگام یافتن لیست شما برایشان نمایش داده می شود.

یکی از مهم‌ترین اصول سئو، بهینه‌سازی تگ‌های عنوان است. از آنجایی که این اولین چیزی است که مخاطبان شما می بینند، باید تاثیر خوبی روی نتایج جستوجوی آنها داشته باشید و نشان دهید که صفحه شما با جستو جوی آنها مرتبط است.

برای بهینه‌سازی برچسب‌های عنوان، ابتدا مهم‌ترین کلمه کلیدی خود را در عنوان خود استفاده کنید تا جلوی عنوان شما ظاهر شود تا اطمینان حاصل شود که مخاطبان شما آن را می بینند و می فهمند که صفحه شما با نتایج جستجو مرتبط است.

فرض کنید شما یک گل فروشی دارید و در حال ایجاد صفحه ای برای کلمه کلیدی “بهترین چیدمان های گل” هستید. در اینجا چند نمونه از عناوین خوب وجود دارد که کلمه کلیدی شما را در اولویت قرار می دهند:

  • بهترین چیدمان گل برای عروسی شما
  • بهترین چیدمان های گل: 10 چیدمان برای شگفت زده کردن مهمان های عروسی شما
  • بهترین چیدمان های گل برای تحت تاثیر قرار دادن مهمانان عروسی شما

هر یک از این عناوین کلمه کلیدی حیاتی “بهترین چیدمان گل” را در ابتدا قرار می دهد. اگر شخصی این عبارت کلیدی را جستجو کند و هر یک از این عناوین را ببیند، می‌داند که به عبارت جستجوی او مرتبط است.

4. توضیحات متا خود را بهینه کنید

یکی از اصول اولیه سئو، در کنار بهینه سازی تگ عنوان، بهینه سازی توضیحات متا استتوضیحات متا شما یکی دیگر از اجزای مهم لیست سئو است که مخاطبان شما قبل از ورود به وب سایت شما به آن نگاه می کنند.

توضیحات متا شما یک توضیح مختصر است که در زیر تگ عنوان شما ظاهر می شود. این بخش کوچک از متن به شما این امکان را می دهد که به مخاطبان خود یک پیش نمایش سریع از صفحه خود ارائه دهید تا به آنها کمک کند تعیین کنند که آیا صفحه شما با نتیجه جستوجوی آنها مرتبط است یا خیر.

شما فقط حدود 150-160 کاراکتر برای توضیحات متا می توانید استفاده کنید. پس بهتر است از محتوای بهتر و ارزشمند استفاده کنید تا اطلاعات مهم و کاربردی در اختیار کاربران خود قرار دهید.

همانند عنوان، توضیحات متا نیز نگاهی گذرا به مقاله شما است. اگر یک یا دو جمله خاص در مقاله خود دارید که به ارائه اطلاعات ارزشمندتر به مخاطب کمک می کند، بهتر است از آن در توضیحات متا خود استفاده کنید.

توضیحات متا-سئو-طراحی سایت

5. محتوای ارزشمندی را برای مخاطبان خود منتشر کنید

برای بهبود بخشیدن به سئو وب سایت خود، با ایجاد یک برنامه بازاریابی محتوا برای کسب و کار خود شروع کنید.

بازاریابی محتوا یکی از اجزای مهم بخش سئوی سایت شما است. وقتی محتوا تولید می کنید، ترافیک ارزشمندی را به صفحه خود هدایت می کنید. این استراتژی به شما کمک می کند تا سرنخ ها را برای مدت طولانی تری در صفحه خود نگه دارید، که باعث افزایش زمان ماندگاری و ارسال سیگنال مثبت به گوگل می شود.

برای شروع تولید محتوا، باید قالب خود را انتخاب کنید. محتوا به اشکال مختلفی ارائه می شود، از جمله:

  • وبلاگ ها
  • فیلم ها
  • اینفوگرافیک
  • کتاب های الکترونیکی
  • راهنماها

از انواع این قالب ها استفاده کنید تا محتوای خود را برای مخاطبان خود جذاب نگه دارید.

وقتی محتوا تولید می کنید، باید روی موضوعات مرتبط با صنعت تمرکز کنید. شما می خواهید ترافیک را به سمت محتوایی که به تجارت شما مرتبط است، هدایت کنید.

بیایید به کلمه کلیدی “بهترین چیدمان گل” برگردیم.

تصور کنید که یک شرکت لوله کشی هستید و می بینید که افراد زیادی به دنبال ایده های گل آرایی هستند. اگر یک پست وبلاگی در مورد این موضوع بنویسید، به دلیل محبوبیت آن، ترافیک سایت خود را که به دنبال ایده های گل آرایی است هدایت می کنید.

با این حال، این ترافیک به کسب و کار شما مرتبط نیست. افرادی که به دنبال اطلاعات در مورد چیدمان گل هستند، لوله کش استخدام نمی کنند. و این موجب نمره منفی توسط گوگل می شود.

شما باید کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید تا بتوانید با محتوای خود ترافیک مرتبط را جذب کنید.

بازاریابی محتوا یک فرصت عالی برای کسب و کار شما است تا دانش خود را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. هنگامی که تجربه خود را به اشتراک می گذارید، کسب و کار خود را به عنوان یک مرجع در زمینه خود معرفی می کنید. این یک راه عالی برای ایجاد اعتماد بین مخاطبان است.

6. تصاویر را تگ کنید

هنگامی که صفحات خود را تنظیم می کنید، اگر می خواهید مطمئن شوید که تصاویر شما همیشه قابل خواندن هستند، تگ های Alt جزئیات ارزشمندی را برای مخاطبان شما فراهم می کنند.

تگ های Alt برای سئو اساسی هستند. گوگل نمی تواند تصاویر را صرفاً به عنوان فایل های تصویری شناسایی کند. تگ‌های Alt موضوع عنوان را به تصاویر شما اضافه می‌کنند و به Google کمک می‌کنند تا ارتباط تصاویر  با عنوان و موضوع صفحه شما درک کند.

گاهی ممکن است که تصاویر شما در صفحه بارگیری نشود. دراین هنگام اگر برچسب‌های alt روی تصاویر خود داشته باشید، کاربران و گوگل می توتنند بفهمند که عکس چه چیزی را به تصویر می‌کشد.

تگ کردن تصاویر یکی از بهترین اصول سئو برای کمک به گوگل برای خواندن سایت شما و ایندکس کردن آن است.

7. استفاده از لینک داخلی

پیوند داخلی یکی از اصول سئو است که بر زمان اقامت مخاطبان شما در صفحه شما تأثیر می گذارد. هنگامی که به صورت داخلی پیوند می دهید، مخاطبان خود را به صفحات اضافی در مورد موضوعات مرتبط با صفحه خود راهنمایی می کنید.

لینک های داخلی باعث می شود که مخاطبان در صفحه شما درگیر شوند و به هدایت آنها به سایر صفحات آموزنده ای که به دنبال آن هستند کمک می کنند. پیوندهای داخلی حتی می تواند آنها را به یادگیری چیزهای جدید سوق دهد!

وقتی 89 درصد از بازاریابان می گویند سئو موفقیت آمیز است، پس نباید این استراتژی عالی را که به رشد کسب و کار شما کمک می کند از دست بدهید. با به کارگیری اصول سئو، به کسب و کار خود کمک می کنید تا برنامه ای موفق ایجاد کند که به شما امکان می دهد ترافیک خود را افزایش دهید و مشتریان بیشتری به دست آورید.

در اینجا ما در تیم رایا با استفاده از متخصصان متعد به شما کمک می کنیم تا برنامه سئوی مناسبی برای رشد کسب و کار خود ایجاد کنید و با استفاده از محتوا و مطالب مناسب و مرتبط، یک سایت با کیفیت و بروز با قیمت مناسب و کمترین زمان ممکن، متناسب با سلیقه مشتریان طراحی و ارائه نماییم.